همه اطلاعات اینجاست - آرشیو 1398/8

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 27284
» بازديد ديروز : 342
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 27625
» بازديد سال : 27283
» بازديد کل : 31086
» اعضا : 0
» مطالب : 30

مراحل جرم پولشویی


تاریخ انتشار پست : 1398/8/20 بازدید : 39

مراحل جرم پولشویی

برای ارتکاب جرم پولشویی سه مرحله در نظر گرفته شده است که عبارتند از :

 

مرحله یکم ، مراحل جرم پولشویی

 

مرحله استقرار یا مکان یابی که در این مرحله وجوه حاصله وارد سیستم مالی یا اقتصادی خودی می شود و یا اینکه به خارج از کشور انتقال می یابند تا اینکه از دسترس خارج باشند و با امکان کشف آنها را تا حدی از بین ببرد.

 

مرحله دوم ، مراحل جرم پولشویی

 

مرحله دوم استتار یا تغییر وضعیت که درآمدهای غیر قانونی با پوشش های پیچیده یا عملیات بانکی یکی از منبع اصلی خود منفی و یا وارونه جلوه گر شود یا در بین بانکهای کشور به جای صورت گیرد ، این روند با نقل و انتقال فرامرزی و یا با وسایل الکترونیکی صورت می گیرد .

 

مرحله سوم ، مراحل جرم پولشویی

 

اختلاط مالی یا ادغام که در این مرحله از پیچیده ترین مرحله جرم هم تلقی می شود پول ها وارد سیستم اقتصادی و مالی می شوند و این پیچیدگی به اختلاط مالی زمانی که داد و ستد جنبه بین المللی پیدا می کند به مراتب افزایش پیدا می‌کند چرا که بسیاری از کشورها تاکنون قوانین و مقررات بین المللی در ارتباط با پولشویی به تصویب نرسیده و رعایت نمی شوند.

 

تاثیرات جرم پول شویی بر اقتصاد

 

1 – تخریب بازار مالی ۲- ورشکستگی بخش خصوصی ۳ - فرار سرمایه به صورت غیرقانونی از کشور 4 - بهره وری در بخش واقعی اقتصاد ۵ - تخریب بخش خارجی اقتصاد 6 - افزایش پول شویی سبب کاهش تقاضای پول و کاهش میزان معینی در نرخ سالیانه تولید ناخالص ملی می‌شود 7 - افزایش ریسک خصوصی‌سازی 8 – بی ثباتی در روند نرخ های ارز و بهره 9 - توزیع نابرابر درآمدها و آثار منفی دیگری می‌شود که همه آنها به نحوی رشد و توسعه اقتصاد را تحت تاثیر منفی خود می گذارد.

 

نویسنده : کارشناس حقوقی ، علی شریعتمدار

 

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد لطفا در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.


منبع : http://www.hdg-law.ir/the-steps-of-money-laundering/

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد