همه اطلاعات اینجاست - آرشیو 1399/1

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 27284
» بازديد ديروز : 342
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 27625
» بازديد سال : 27283
» بازديد کل : 31086
» اعضا : 0
» مطالب : 30

نگاهی به سیاره زهره


تاریخ انتشار پست : 1399/1/11 بازدید : 629

زهره دومین سیاره از خورشید و سومین شیء درخشان در آسمان زمین پس از خورشید و ماه است. بعضی اوقات از آن به عنوان سیاره خواهر به زمین یاد می شود ، زیرا اندازه و جرم آنها بسیار مشابه است. زهره همچنین نزدیکترین سیاره به زمین است. سطح زهره توسط یک لایه ابر مات که از اسید سولفوریک تشکیل شده است پنهان شده است.

این سیاره به نام ونوس الهه رومی عشق و زیبایی نامگذاری شده و دومین سیاره منظومه شمسی است.

زهره دومین شیء طبیعی  در آسمان است. این سیاره دارای بزرگی ظاهری -3.8 تا -4.6 است که باعث می شود در روز روشن واضح و قابل رویت باشد. ماه تنها ماده طبیعی دیگر است که درخشان تر است.
ونوس را گاهی به “ستاره صبح” و “ستاره عصر” می گویند. این تاریخ به تمدنهای باستانی برمی گردد که اعتقاد داشتند زهره در حقیقت دو ستاره مجزا است که در آسمان ظاهر می شوند. وقتی مدار زهره از مدار زمین عبور می کند ، در هنگام طلوع آفتاب قابل مشاهده است و در هنگام غروب خورشید همچنین قابل مشاهده است. آنها توسط یونانیان به فسفر و Hesperus شناخته می شدند ، و توسط رومی ها لوسیفر و وسپر.

یک روز در زهره بیشتر از یک سال آن است. به دلیل چرخش آهسته در محور خودش، 243 روز زمینی طول می کشد تا یک چرخش را انجام دهد و یک روز را سپری کند و 225 روز طول میکشد تا 1 سال را سپری کند و یک سال را سپری کند! – یک سال ونوس کوتاهتر از روز در ونوس است.

 

زهره به نام الهه رومی عشق و زیبایی نامگذاری شده است. این ممکن است تا حدودی به دلیل درخشش آن از کره زمین باشد و ممکن است مربوط به بابلیان در سال 1581 باشد که از زهره به عنوان “ملکه روشن آسمان” یاد میکردند.

زهره بعضا سیاره خواهر زمین نامیده می شود. دلیل این است که اندازه آنها بسیار مشابه است (فقط 638 کیلومتر با قطر متفاوت است) و زهره حدود 81٪ از جرم زمین را دارد. همچنین نزدیکترین سیاره به زمین است. هر دو سیاره همچنین دارای یک هسته مرکزی ، یک گوشته مذاب و یک پوسته هستند.

زهره نه قمر دارد و نه انگشتر

میلیاردها سال پیش ، آب و هوای زهره ممکن است شبیه به آب و هوای زمین بوده باشد و دانشمندان معتقدند که ونوس زمانی دارای مقادیر زیادی آب یا اقیانوس ها بوده است. با این حال ، به دلیل دمای زیاد ناشی از اثرات شدید گلخانه ، این آب از مدتها قبل جوشیده شده و سطح سیاره اکنون برای گرم نگه داشتن زندگی بسیار گرم و خصمانه است.

چرا زهره خلاف سیارات دیگر می چرخد

زهره در جهت مخالف با سیارات دیگر می چرخد. بیشتر سیارات دیگر خلاف جهت عقربه های ساعت در محور خود می چرخند ، با این حال زهره ، مانند اورانوس ، در جهت عقربه های ساعت می چرخد. این به عنوان چرخش رتروگراد شناخته شده است و احتمالاً در اثر برخورد با سیارک یا اشیاء دیگر ایجاد شده است که باعث شده این سیاره مسیر چرخشی خود را تغییر دهد.

ونوس گرمترین سیاره منظومه شمسی است که میانگین دمای آن 462 درجه سانتیگراد است (863 درجه فارنهایت). همچنین  زهره در محور خود خم نمی شود و این بدان معناست که هیچ فصلی وجود ندارد. جو یک دی اکسید کربن متراکم 96.5٪ است که گرما را به دام می اندازد و باعث ایجاد اثر گلخانه ای می شود که میلیارد ها سال قبل از منبع آب تبخیر شده است.

نگاهی به سیاره زهره یا ونوس

دما در زهره بین شب و روز متفاوت نیست. این به دلیل حرکت آهسته بادهای خورشیدی در سطح سیاره است.

سن تخمینی سطح زهره حدود 300-400 میلیون سال قدمت دارد. برای مقایسه ، سطح زمین قدمتی در حدود 100 میلیون سال دارد.

فشار جوی ونوس 92 برابر قویتر از زمین است. این بدان معناست که هر سیارک کوچکی که وارد جو زهره می شود ، تحت فشار بسیار زیاد خرد می شود ، به همین دلیل هیچ دهانه سطح کوچک در سیاره وجود ندارد. این فشار معادل حدود 1000 کیلومتر زیر اقیانوس های زمین است.

زهره میدان مغناطیسی بسیار ضعیفی دارد. این دانشمندان را شگفت زده کرده است  که انتظار داشتند ناهید دارای میدان مغناطیسی مشابه با قدرت زمین باشد. یکی از دلایل احتمالی این امر این است که زهره هسته درونی محکم ندارد یا اینکه هسته آن خنک کننده نیست.

زهره تنها سیاره منظومه شمسی است که از یک چهره زن نامگذاری شده است.

زهره خورشید را به صورت بیضی وار گردش می کند ، اما مدار آن نزدیکترین دایره نسبت به مدار تمام سیارات منظومه شمسی است.

زهره نزدیکترین سیاره به زمین است. هنگامی که زهره با زمین و خورشید همسو است ، با فاصله متوسط ​​41 میلیون کیلومتر (25.5 میلیون مایل) با ما فاصله دارد.

اطلاعات و فاکتورهای بیشتر درباره VENUS

برخی اوقات گفته می شود که زهره و زمین به دلیل شباهت در اندازه ، چگالی ، جرم و حجم ، سیارات دوقلو هستند. اگرچه این خصوصیات سیاره ای نسبتاً یکسان است ، اما زهره و زمین هنوز از بسیاری جهات دیگر (جو ، چرخش ، دمای سطح و…)به صورت  قابل ملاحظه ای متفاوت هستند. باید توجه داشت که آنها یکسان نیستند.

دانش ما نسبت به زهره در نیمه دوم قرن بیستم رشد چشمگیری داشته است. به عنوان مثال ، قبل از چندین ماموریت سیاره ای که توسط ناسا و اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد در دهه 1960 ، دانشمندان امیدوار بودند که شرایط زیر ابرهای بسیار متراکم و پوشیده از سیاره زهره امکان زندگی را فراهم میکند. متأسفانه ، داده های جمع آوری شده در طول این ماموریت ها ثابت کردند که شرایط موجود برای زندگی نیست.

نگاهی به سیاره زهره یا ونوس

اتمسفر سیاره زهره

جو زهره را می توان به دو لایه گسترده تقسیم کرد. اولین بانک ابر است که به طور موثر کل کره زمین را در بر می گیرد. دوم همه چیز زیر این ابرها است.

اتمسفر سیاره زهرهاتمسفر سیاره زهره

 

ابرهای اطراف زهره از 50 تا 80 کیلومتری از سطح سیاره امتداد دارند و در درجه اول از دی اکسید گوگرد (SO2) و اسید سولفوریک (H2SO4) تشکیل شده اند. این ابرها به قدری متراکم هستند که 60٪ از نور خورشید را که زهره به فضا باز می گرداند منعکس می کند.

هنگام مطالعه جو زیر ابر دو ویژگی بلافاصله برجسته می شود: تراکم و ترکیب. علاوه بر این ، تأثیر این دو ویژگی بر روی کره زمین عمیق است و باعث می شود ونوس داغترین و کمترین مهمان نوازی را نسبت به سیارات دیگر  در منظومه شمسی داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر به منبع خبر در لینک زیر مراجعه کنید : 

منبع خبر : http://www.fanie.ir/venus/


دسته : ,
برچست ها :

حق ارتفاق چگونه منتقل میشود ؟؟


تاریخ انتشار پست : 1399/1/11 بازدید : 32

حق ارتفاق چگونه منتقل میشود؟

حق ارتفاق جدای از ملک نه قابل توقیف است نه قابل وثیقه گذاشتن و نه قابل نقل و انتقال. مثلاً اگر ملک الف جهت عبور و دسترسی به جاده اصلی دارای حق رفت و آمد در ملک ب باشد صاحب ملک الف نمی تواند بدون آنکه خود ملک را بفروشد حق عبور آن را در ملک ب به دیگری بفروشد یا بدون آنکه خود ملکش را در وثیقه طلبکارش بگذارد حق عبور آن را در وثیقه طلبکار قرار دهد. (همه چیز باید با خود ملک باشد، ملک را بفروشی حق عبور هم منتقل می شود وگرنه هیچ جوره منتقل نمی شود).


فقط در یک مورد می توان بدون انتقال خود ملک حق ارتفاق آن مانند حق عبور را منتقل نمود. توان در جایی است که مالک ملک الف (صاحب حق ارتفاق حق عبورش را که در ملک ب دارد به مالک ملک ب (ملک مورد حق ارتفاق) منتقل کند. نتیجه این انتقال از بین رفتن حق عبور است. [یک قاعده با یک استثناء] مالکیت ما فی الذمه/ طرف می شود من علیه حق و ذیحق و حق ارتفاق ساقط می شود.


نکته: اگر یکی از دو ملکی که حق ارتفاق را شکل داده اند از بین برود حق ارتفاق نیز از بین خواهد رفت. مانند اینکه یکی از این دو ملک در اثر رانش زمین یا پیشروی آب دریا از بین برود.


در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با ما از صفحه مشاوره حقوقی در تماس باشید.


حق ارتفاق در چه صورت از بین میرود؟

ماده ۱۰۱ و ۱۰۶: مالک ملکی که مورد حق ارتفاق است. مثلاً محل عبور ملک همسایه می باشد یا ملک همسایه حق دارد از آب چشمه یا چاه او استفاده کند، نمی تواند آن حق ارتفاق را تضییع کند یعنی به صورت کلی از بین ببرد. مثلاً چاه آب را نابود کند یا جلوی راه عبور همسایه دیوار بکشد. همچنین او نمی تواند آن حق ارتفاق را تعطیل کند یعنی به صورت موقت مانع از استفاده از آن شود مثلاً جلو راه عبور همسایه مصالح ساختمانی بریزد. پس نتیجه می گیریم حق بعد از ایجاد از بین نمی رود مگر اینکه قانون تصریح کند.

ماده ۱۰۲ و ۱۰۳: چه ملکی که صاحب حق ارتفاق است. مانند حق عبور و چه ملکی که مورد حق ارتفاق است مثلاً عبور از آن صورت می گیرد. چنانچه منتقل شود حق عبور به قوت خود باقیست مگر اینکه برخلاف آن توافق شود. اصولاً انتقال حق ارتفاق را از بین نمی برد. همچنین اگر ملکی که دارای حق عبور است بین چند شریک مشترک باشد و آن ملک تقسیم شود. همچنان که از تقسیم شرکای سابق می توانند از ملک همسایه عبور کنند مگر اینکه برخلاف آن توافق می شود. مثلاً توافق شود که فقط یکی از آنها حق عبور از ملک همسایه را دارد


راههای ایجاد حق ارتفاق :

۱٫ قرارداد (ماده ۹۴): یعنی مالک دو ملک با یکدیگر قراردادی ببندند و مثلاً به یکدیگر حق عبور از ملک خود را جهت دسترسی به جاده اصلی بدهد، چه این قرارداد رایگان باشد و چه معرض.

۲٫ اماره تصرف (ماده ۹۵): یعنی کسی که سالیان متمادی است از ملک دیگری عبور می کند یا فاضلاب ملک خود را به سوی آن ملک تخلیه می کند و سابقه تصرف او معلوم نیست؛ این اماره وجود حق ارتفاق اوست مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.


در صورت نیاز به وکیل حقوقی با ما از صفحه وکیل حقوقی در تماس باشید.


۳٫ ارتفاق طبیعی (ماده ۹۷): در بعضی موارد حق ارتفاقی که بین دو ملک شکل می گیرد به حکم طبیعت ایجاد میشود. مثلاً راه عبور ملک بالا دست از ملک پایین دست می باشد یا راه دسترسی زمینی که در ساحل می باشد زمین های اطراف آن می باشد.

ماده ۹۶/ همانگونه که قبلاً گفتیم کسی که مالک یک مال است مانند زمین، مالک محتویات و آنچه در درون زمین است، می باشد. مانند چشمه (زیرزمین) مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. (ماده ۹۶)


 تفاوت حق انتفاع و اذن در انتفاع :

بین حق انتفاع با اذن در انتفاع [حق سکونت و اذن در سکونت] و حق ارتفاق و اذن در ارتفاق (حق عبور و اذن در عبور ۴ تفاوت وجود دارد؛ اما در هر حال اذن ارتفاع است. یعنی به صرف اراده اذن دهنده ایجاد می شود و نیازی به قبول شخص مأذون ندارد.

۱٫ حق در مقابل تکلیف است. یعنی اگر کسی به دیگری حق عبور از ملک خود را بدهد مکلف و متعهد است که همچنین به عبور او از ملک خود رضایت بدهد اما در اذن نه شخص اذن دهنده تعهد دارد و نه شخص مأذون حقی.

۲٫ اگر کسی به دیگری حق بدهد نمی تواند از آن برگردد و مانع استفاده صاحب حق شود اما در اذن هروقت اذن دهنده بخواهد، می تواند مانع استفاده مأذون شود. (ماده ۹۸)

۳٫ حق اصولاً قابل انتقال است. برخلاف اذن یعنی شخص مأذونی که مثلاً به او اذن در عبور داده شده، نمی تواند آن اذن را به شخص دیگری بدهد.

۴٫ حق مانند حق عبور نه با مرگ از بین می رود و با نه دیوانگی؛ برخلاف اذن که با مرگ یا سفه و یا دیوانگی از بین می رود.


خصوصیات دادن اذن چیست ؟

گفتیم که قاعدتاً اذن دهنده می تواند هروقت که بخواهد از اذن خود برگردد و مانع از استفاده شخص مأذون شود. مگر در دو فرض: ۱٫ رجوع از اذن مانع قانونی داشته و مستلزم ارتکاب جرم باشد. (ماده ۱۰۸) مانند اذن دادن به شخصی جهت دفن میت در زمینی که رجوع از آن چون مستلزم نبش قبر است، ممنوع می باشد. ۲٫ مالک به صورت الزام آوری حق رجوع از اذن را از خود سلب کند (ماده ۱۲۰) مثلاً مالک ملک به دیگری اذن در عبور از زمین خود را بدهد پس با او قراردادی مانند بیع خانه یا انتقال حق سر قفلی ببندد و ضمن آن عقد لازم حق رجوع از اذن را از خود ساقط کند یا اینکه ضمن قرارداد بیع خانه به عنوان مثال خریدار اذن در عبور از زمین خود را بدهد.


نتیجه آنکه تا آن عقد لازم فسخ یا اقاله نشود اذن به قوت خود باقی است. یا اینکه مالک اذن در عبور دهد و به صورت یک جانبه و بدون هرگونه شرطی ضمن قرارداد حق رجوع را از خود به صورت ایقاعی ساقط کند. (با اراده یک جانبه خودش)


ماده ۱۰۰/ اگر مجرای آب از ملکی عبور کند و به آن ملک ضرر بزند مالک ملکی که مجرای آب از آن عبور می نماید باید آن را تغییر کند. اما اگر خرابی مجرا مانع رسیدن آب به ملک صاحب مجرا شود. صاحب مجرا باید آن را تعمیر کند در اینکه خرابی مجرا ضرری وارد کند، آیا می توان از مالک ملک به صاحب مجرا خسارت گرفت اختلاف نظر است. برخلاف ظاهر قانون مدنی به نظر دکتر کاتوزیان می توان از صاحب مجرا خسارت خواست. (خسارت جبران شود)


نویسنده : لیلا عبادی


برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، در صورت نیاز به وکیل ملکی با ما در تماس باشید. برای اطلاعات بیشتر به منبع خبر در لینک زیر مراجعه کنید :


منبع خبر : 

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، در صورت نیاز به وکیل ملکی با ما در تماس باشید.


دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد